Святлана Алексіевіч на Савеце ААН: Дыялог патрэбны, але не любой цаной

Апошняе абнаўленне: 4 снежня 2020
Святлана Алексіевіч на Савеце ААН: Дыялог патрэбны, але не любой цаной
Святлана Алексіевіч выступіла на Савеце ААН па правах чалавека ў Жэневе, дзе адбыўся прамежкавы разгляд сітуацыі парушэння правоў чалавека ў Беларусі. У сваім выступе Нобелеўская лаўрэатка і старшыня Беларускага ПЭН-цэнтра звярнулася да Савета ААН, расказаўшы пра агульную сітуацыю ў краіне і пра забойства Рамана Бандарэнкі, па факту якога так і не завялі крымінальную справу.

Святлана папрасіла Савет ААН выкарыстоўваць усе магчымыя спосабы рэагавання на сітуацыю ў Беларусі і стварыць спецыяльныя механізмы расследавання злачынстваў дзеючай улады.

Святлана Алексіевіч, Нобелеўская лаўрэатка і старшыня Беларускага ПЭН-цэнтра:

“Беларусское общество понимает, что процесс выхода из общественно-политического кризиса – долгий и сложный, что необходим диалог. Но для него необходимо обоюдное понимание сторон, что нужна гуманизация ситуации в стране. Общество готово к диалогу, но он невозможен в ситуации, когда власти держат в заложниках политзаключенных и продолжают убивать, истязать и калечить свой народ, преследовать инакомыслящих. Общество готово к новой стране: стране уважающей мнение, разделяющей ответственность, стране без насилия, уважающей закон и правосудие. Готова ли власть к диалогу об этих простых и важных вопросах?”

Таццяна Нядбай, паэтка, перакладчыца, намесніца старшыні Беларускага ПЭН-цэнтра:

Катаванні, здзекі, гвалт, якія сёння сілавікі здзяйсняюць у дачыненні да людзей, вядомыя нам з кніг пра сталінскія рэпрэсіі і пра Другую сусветную вайну – у тым ліку і з кніг самой Святланы Алексіевіч. З іншага боку, беларускія ўлады, падпісаўшы асноўныя міжнародныя дакументы, не толькі не выконваюць іх, а і – складаецца ўражанне – цынічна і свядома шантажуюць міжнародныя інстытуты іх жа каштоўнасцямі, беручы ў закладнікі ўласны народ. Таму выступ Святланы ў Савеце ААН па правах чалавека – натуральны і арганічны і мы вельмі ўдзячныя за магчымасць удзелу і дапамогу нашым  партнёрам – PEN International, PEN America і Асамблеі НДА.

Ніжэй прыводзім тэкст прамовы Святланы Алексіевіч:

Уважаемые члены Совета ООН! 

Моя родная Беларусь переживает один из драматичных моментов свой истории. 

Тысячи белорусов и белорусок выходят на мирные акции протеста против насилия, против несправедливости и фальсификации. Но власти отвечают новыми актами запугивания, арестами и пытками. Сотням людей угрожает уголовное преследование, многие были вынуждены покинуть страну. 

К сожалению, как часто уже бывало в белорусской истории, моменты наивысшего духовного подъема неотделимы от жертв.  

11 ноября молодой художник Роман Бондаренко стал жертвой неспровоцированного насилия со стороны людей с закрытыми лицами, которые избили его. Он был доставлен в милицию, а затем в больницу в коме, с тяжелыми травмами головы. 12 ноября Роман Бондаренко умер в реанимации.

Беларусское общество и интеллектуальная элита – сторонники мирного разрешения общественно-политического кризиса – диалога. Однако диалог не может реализоваться любой ценой.

От имени гражданского общества я призываю Совет ООН использовать все имеющиеся у него средств для реагирования на ситуацию в Беларуси, в том числе рассмотрев вопрос о создании специальных механизмов расследования.

Паглядзець трансляцыю Савета ААН можна тут.